Що варто знати, якщо маєте серцево-судинне захворювання

Що варто знати, якщо маєте серцево-судинне захворювання

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є основною причиною смертності в усьому світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), від гострої серцевої недостатності щорічно вмирають 3,8 млн чоловіків і 3,4 млн жінок.

Більше 80% випадків смерті від ССЗ відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, і, на жаль, Україна є одним із лідерів цього сумного рейтингу: щороку від ССЗ помирає близько 400 тис. українців – фактично, середній обласний центр, при цьому левова частка із них – працездатного віку.

Всесвітня організація охорони здоров'я визнала профілактичний напрямок основоположним принципом своєї діяльності. Здобуті наукові знання дозволяють запобігти більшості захворювань.

У ряді економічно розвинених країн здійснення широкомасштабних заходів, спрямованих на профілактику, ранню діагностику та лікування хворих з артеріальною гіпертензією (АГ) дозволило знизити розвиток інсультів на 40–50%, ішемічної хвороби серця – на 10–14%. Зміна способу життя, за підрахунками, дозволяє уникнути 80% випадків захворюваності ішемічною хворобою серця та 90% випадків цукрового діабету ІІ типу.

Яка причина серцево-судинних захворювань?

Причиною таких різних за своїми проявами серцево-судинних захворювань як стенокардія, інфаркт міокарда, інсульт та захворювання артерій ніг є атеросклероз, основною ознакою якого є утворення в стінці судини атеросклеротичної бляшки. Вона утворюється завдяки відкладанню у внутрішній стінці судини «поганого» холестерину, при надлишку останнього в крові. З часом бляшка збільшується, судина стає вужчою і пропускає все менше крові з киснем в органи. Інколи така бляшка може тріскатись і розриватись. Це активує тромбоцити і може викликати утворення тромбу, який частково або повністю перекриває просвіт судини і потік крові.

Що таке профілактика ССЗ?

Комплекс заходів, спрямованих на запобігання захворюванню та усунення факторів ризику, називається профілактика.

Первинна профілактика – заходи, направлені на запобігання виникненню ССЗ і боротьбу з факторами ризику.

Вторинна профілактика – заходи, спрямовані на зменшення ускладнень вже наявного захворювання, покращення його клінічного перебігу та прогнозу.

Вторинну профілактику слід проводити всім пацієнтам з установленим серцево-судинним захворюванням. Це люди:

 • зі стабільною стенокардією напруження;
 • після гострого коронарного синдрому або інфаркту міокарда;
 • після хірургічних втручань на серцевих судинах (аортокоронарне шунтування або стентування);
 • після атеротромботичного ішемічного інсульту та/або транзиторних ішемічних атак;
 • з атеросклерозом артерій нижніх кінцівок.

Вторинна профілактика ССЗ: на що звернути увагу?

Принципи вторинної профілактики ССЗ:

 • контроль факторів ризику та їхня корекція: артеріальний тиск, вага, холестерин та глюкоза крові;
 • немедикаментозні впливи: зміна способу життя, харчових вподобань та фізичної активності;
 • вживання лікарських засобів, що доведено знижують ризик повторних серцево-судинних подій та смерті.

1. Змініть свій спосіб життя, харчові вподобання та фізичну активність

Позбавтеся зайвої ваги. Ожиріння, а також ускладнення, пов'язані з ним (в тому числі високий артеріальний тиск і цукровий діабет), підвищують ризик розвитку ССЗ. Утримуйте ваш індекс маси тіла (ІМТ) на позначці 25 і нижче. ІМТ розраховують за формулою: Маса тіла (кг) / зріст2 (м).

Перегляньте свої харчові звички. Дотримуйтеся дієти, яка має стати вашим способом життя: в денному раціоні жири повинні складати не більше 30% калорій. Ніякого жирного м'яса, солоного сала, вершків, молока підвищеної жирності ... Включіть у свій раціон більше рослинних продуктів. Обмежте кількість солі в щоденному раціоні до 0,25 г (половини чайної ложки). Ідеальною для вас буде середземноморська низькокалорійна дієта: багато зелені, морепродуктів, червоне вино в помірній кількості, яке має антиоксидантні властивості.

Ведіть активний спосіб життя! Фізичні навантаження вирішують декілька першочергових завдань: допомагають знизити масу тіла, підвищити еластичність судин, поліпшити коронарний кровообіг і обмін речовин, і тим самим запобігти розвитку ССЗ. Треновані м'язи здатні засвоїти більше кисню з артеріальної крові, і, до того ж, регулярні фізичні вправи зменшують зусилля, які має витратити серце, щоб забезпечити м'язи тією ж кількістю кисню.

Обмежте вживання алкоголю. У виборі алкоголю надавайте перевагу червоному вину, адже воно містить ресвератрол, який позитивно впливає на роботу серця і мозку. Слідкуйте за розмірами випитої порції: вона не повинна перевищувати 150 грамів (вино), 0,33 літра (пиво) або 50 грамів (міцний спиртний напій).

Киньте палити. Куріння прискорює утворення тромбів декількома способами. Токсична дія нікотину сприяє згущенню крові, підвищує артеріальний тиск, прискорює ритм серця. Крім того, нікотин порушує жировий обмін в організмі, сприяє накопиченню в крові холестерину, тим самим підвищуючи ризик розвитку атеросклерозу. Утворення тромбів у такому випадку може відбуватися внаслідок згущення крові або в результаті розвитку і швидкого прогресування атеросклерозу судин, що призводить до закупорювання судини атеросклеротичною бляшкою.

2. Контролюйте свій артеріальний тиск

Ваша мета – артеріальний тиск (АТ) нижче 140/90 мм рт. ст. Для цього Ваш лікар може призначити певні ліки або їх комбінацію. Найширше застосовують препарати з групи інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту.

3. Контролюйте рівень ліпідів

Ваша мета – знизити рівень «поганого» холестерину – ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ). Суттєвого зниження рівня ЛПНЩ можна досягти за допомогою терапії статинами або комбінаціями ліпідознижуючих препаратів. У людей, які вже мають ССЗ, рівень ЛПНЩ має бути нижчим за 1,8 ммоль/л (або принаймні на 50% нижчим від показника до початку лікування).

4. Контролюйте рівень глюкози в крові для своєчасного виявлення порушень вуглеводного обміну (а саме – порушення рівня глюкози натще, порушення толерантності до глюкози та розвитку цукрового діабету). Норма глюкози натще повинна складати 3,3 – 5,5 ммоль/л. При діагностованому діабеті підтримуйте концентрацію глікозильованого гемоглобіну (HbA1c) нижче 7%, дотримуйтеся дієти з низьким вмістом вуглеводів та приймайте цукрознижувальні препарати відповідно до рекомендацій лікаря.

5. Приймайте ліки, якщо це призначено лікарем

Немедикаментозного лікування може бути недостатньо, щоб стабілізувати ваш стан. Успіху в профілактиці можливих ускладнень ССЗ можна досягти приймаючи постійно препарати, створені для цього. Завдання Вашого лікаря – підібрати індивідуальне лікування, яке допоможе тримати артеріальний тиск, рівень ліпідів і, якщо потрібно, рівень глюкози під контролем. Щоб зменшити ризик виникнення усладнень серцево-судинного захворювання призначені лікарем препарати доведеться приймати довготривало. Доза і комбінація препаратів при необхідності регулюються лікарем, залежно від Ваших показників. Прийом медикаментів дозволить вести звичайний спосіб життя і зберігати активність довгі роки.

Що потрібно знати знати про деякі медикаменти, які призначають після серцево-судинних подій?

В основі більшості серцево-судинних захворювань лежить зміна стану артерії, а саме утворення атеросклеротичних бляшок, і як наслідок – звуження судини, налипання тромбоцитів, порушення циркуляції крові і кисневе голодування в органі. Впливаючи за допомогою ліків на основні ланки цього патологічного процесу можна зупинити прогресування захворювання і уникнути серцево-судинних катастроф.

Ацетилсаліцилова кислота

Для профілактики розвитку ускладнень ССЗ кардіологи призначають довічний прийом ацетилсаліцилової кислоти (АСК), яка знижує ризик тромбоутворення і покращує прохідність судин. АСК допомагає запобігти утворенню тромбів, зменшуючи липкість тромбоцитів. Тромбоцити – це крихітні частинки в крові, які забезпечують згортання крові, якщо є рана, з якої тече кров. Проте, якщо згусток крові утворюється всередині ураженої атеросклерозом кровоносної судини, що постачає кров до серцевого м'яза або головного мозку, він блокує потік крові. В результаті може виникнути серцевий напад або порушення мозкового кровотоку. Застосування ацетилсаліцилової кислоти знижує імовірність утворення згустків крові і, тим самим, знижує ймовірність виникнення інфаркту міокарда або інсульту. Доведено, що прийом АСК зумовлює зниження частоти розвитку інфаркту міокарда чи інсульту на 37%, смертності – на 24,4%.

Статини

Статини діють шляхом зменшення кількості холестерину, що виробляється в печінці. Це важливо, адже «поганий» холестерин (ліпопротеїди низької щільності – ЛПНЩ) сприяє формуванню холестеринової бляшки, а це може призвести до захворювань серця, інсульту та інших проблем з кровоносними судинами. Вже давно доведено, що зниження рівня «поганого» холестерину (ЛПНЩ) зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань і смертності. Прийом статинів – це дієвий засіб вторинної профілактики ССЗ, при постійному вживанні ці препарати здатні знизити ризик серцево-судинних подій та смерті більше ніж на 40%. Ваш лікар має вказати цільовий рівень холестерину та ЛПНЩ.

У людей, які вже мають серцево-судинне захворювання, застосовують, переважно, високі дози статинів. Статини, як правило, добре переносяться. Побічні ефекти можуть включати втому, головний біль, нудоту, розлад шлунка, але виникають вони досить рідко. За даними клінічних досліджень, більш специфічні м'язові симптоми (м'язовий біль, напруженість, слабкість та / або судоми), як правило, зустрічаються у ~ 5% пацієнтів, які отримують терапію статинами, і не вимагають спеціального лікування. Порушення функції печінки буває дуже рідко, у <1% хворих. Хвороби печінки не є абсолютними протипоказами для терапії статинами в терапевтичних дозах.

Інгібітори АПФ

Однією з дій інгібітора ангіотензинперетворювального ферменту (іАПФ) є перешкоджання дії ферменту, виявленого в кровотоці, який називається ангіотензином. Блокування цього ферменту розширює кровоносні судини, внаслідок чого знижуються артеріальний тиск і навантаження на серце, а також чинить прямий захисний ефект на серце і судини. Переконливо доведена висока ефективність раміприлу, одного із сучасних представників класу іАПФ. Ця молекула продемонструвала властивість знижувати частоту інсультів, інфарктів міокарда, хронічної серцевої недостатності, а також ймовірність прогресування хронічної хвороби нирок і розвитку цукрового діабету.

Як допомогти собі виконувати рекомендації лікаря?

Прихильність до лікування – це ступінь дотримання пацієнтом рекомендацій лікаря. Високий рівень прихильності пацієнта до лікування дозволяє зменшити частоту загострень захворювання, поліпшити якість його життя і скоротити прогресування хвороби. Ці прості поради допоможуть вам ретельно слідувати рекомендаціям лікаря:

Робіть собі прості нагадування у вигляді листка-стікера, прикріпленого на дверцятах кухонної шафи, ставте собі будильник на певний час для прийому чергового препарату – це допоможе не забути вчасно прийняти ліки.

Ведіть «Щоденник самоконтролю», в якому зазначайте час прийому препарату, дозу, а також дані рівня артеріального тиску та пульсу, при потребі – інші показники (цукор крові) та коментар загального самопочуття.

Сьогодні все більшої поширеності набирають смартфони. Є безліч спеціалізованих сервісів нагадувань про те, що пора прийняти ліки, це допоможе тим, хто надто зайнятий, відволікся або страждає зниженням пам'яті. Наприклад, Мої Таблетки – нагадування / My Pills – Reminders, Medication – прийом ліків, AiCure, Dosecast.Зробіть запас таблеток на тривалий час у спеціальних таблетницях, завдяки яким не потрібно турбуватися про часте поповнення ліків.

Електронні контейнери для ліків, що відправляють звіти про прийом препаратів лікарю. Автоматичне повідомлення про пропуск у прийомі препарату може відправлятися на Ваш телефон або електронну пошту. Деякі електронні бокси для таблеток мають і багато інших корисних функцій – наприклад, у них може бути вбудований годинник чи пульсометр.

Спрощення схеми лікування

Проведені дослідження демонструють, що зменшення кількості пігулок допомагає людям ефективніше дотримуватися терапії: простіше пам'ятати про прийом однієї таблетки, ніж кількох.

Політаблетка (поліпіл) – це лікарський засіб для внутрішнього застосування, що містить комбінацію декількох діючих речовин в одному препараті.

До складу комбінованих препаратів може входити декілька речовин, наприклад, для вторинної профілактики серцево-судинних захворювань розроблена капсула, що містить ацетилсаліцилову кислоту; препарат, що знижує рівень холестерину (статин); препарат, що захищає серце і судини від ушкоджень та знижує артеріальний тиск (інгібітор АПФ).

Політаблетка – це сучасний інноваційний підхід для вторинної профілактики ССЗ, що підтриманий міжнародною некомерційною організацією «Всесвітня федерація серця» (World Heart Federation), яка втілює ідею широкого застосування простих і доступних заходів з профілактики ССЗ в усьому світі.

Рекомендації щодо здорового харчування (2016 European Guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice)

Здорове харчування передбачає:

 • відповідність енергетичної цінності раціону енерговитратам організму, що забезпечує нормальні показники маси тіла;
 • дотримання кількісного та якісного балансу за основними харчовими та біологічно активними речовинами в добовому раціоні;
 • дотримання режиму харчування.

Рекомендації:

 1. Обмежити вживання жирів тваринного походження (насичених жирів) та замінити їх на рекомендовану кількість рослинних олій (містять полі– мононенасичені жирні кислоти – ПНЖК* та МНЖК).
 2. Транс-ізомери жирних кислот (транс-жири), які містяться у великій кількості у маргарині та кулінарних виробах промислового виробництва: їх споживання потрібно обмежити до 1% загальної калорійності добового раціону та менше.
 3. Обмежити вживання кухонної солі до 5 г/добу та менше.
 4. Вживати 30–45 г харчових волокон на день у складі продуктів рослинного походження – фруктів, овочів, круп, бобових.
 5. Вживати не менш ніж 200 г фруктів та 200 г овочів на день у 2–3 прийоми.
 6. Вживати морську рибу не менше двох разів на тиждень (жирна морська риба, містить омега-3-поліненасичені жирні кислоти).
 7. Обмежити вживання простих вуглеводів – цукру, солодощів.
 8. Обмежити вживання алкоголю (у перерахунку до 20 г чистого етанолу для чоловіків, 10 г – для жінок) (окрім вагітних жінок).

У графічному вигляді оптимальне співвідношення продуктів у харчовому раціоні умовно відображено у моделі «Тарілка здорового харчування», яка широко використовується у США для популяризації та пропаганди здорового харчування та практичного щоденного використання.

Поради щодо збільшення рівня фізичної активності

Фізична активність потрібна не лише спортсменам. Ніколи не пізно почати отримувати користь від руху, незалежно від того, скільки вам років і в якій ви формі.

 • Якщо ви не звикли до фізичної активності, краще поступово нарощувати тривалість та інтенсивність тренувань. Почніть з 10 хвилин і з часом збільшіть до 30 хвилин. Швидка ходьба – це чудовий вид активності, з якого варто почати.
 • Нарощування інтенсивності завжди дається нелегко. Більшість людей відчувають, що перші кілька спроб фізичної активності є досить складною боротьбою з собою. Не здавайтесь, і Ви, ймовірно, відчуєте, що кожен наступний раз стає легшим і приємнішим.
 • Поставте в пріорітет фізичну активність. Якщо один вид фізичної активності стає для Вас нудним, спробуйте перейти на інший вид. Фізична активність повинна Вам подобатися, і тоді користь від руху буде більшою.
 • Деякі люди встановлюють занадто високі цілі. Наприклад, намагаючись пробігти марафон. Це може зайняти надто багато часу, можна втратити ентузіазм, і фізична активність може стати каторгою.
 • Використовуйте повсякденні заходи як частину вашої програми фізичного навантаження. Пройдіться на роботу або до магазинів замість того, щоб користуватися автомобілем або автобусом; піднімайтесь в офіс або торговий центр сходами, а не ескалатором тощо. Скоротіть час, який Ви витрачаєте на пасивні заняття (дивитесь телевізор, сидите перед екраном комп'ютера тощо).
 • Не забудьте включити деякі вправи, спрямовані на зміцнення м'язів.
 • Поговоріть зі своїм лікарем про програми, розроблені спеціально для людей з різними захворюваннями (такі як астма, артеріальна гіпертензія, діабет ІІ типу, хронічне обструктивне захворювання легень, тривога, депресія або ожиріння). Існує також низка державних заходів та ініціатив, спрямованих на підвищення рівня фізичної активності у всіх.

Щоденник самоконтролю

Дата Час Артеріальний тиск Пульс Препарат, доза Примітки
           
           
           
           
           
           
           

Пам'ятайте, все можна змінити на краще. Навіть якщо у Вас є фактори ризику або перенесені серцево-судинні захворювання, можна уникнути повторних випадків, якщо своєчасно застосувати відповідні заходи профілактики. Визначити ці заходи Вам допоможе лікуючий лікар.

Політаблетка (поліпіл) – сучасний спосіб медикаментозної профілактики серцево-судинних захворювань

 • ПРОСТОТА ЗАСТОСУВАННЯ – 1 капсула (чи таблетка) 1 раз на день
 • ЕФЕКТИВНІСТЬ:
  • складається з найбільш вивчених компонентів, які покращують прогноз перебігу ССЗ (наприклад, АСК+статин+іАПФ)
  • доведено покращує результати терапії ССЗ за рахунок підвищення прихильності до лікування
 • ЕКОНОМІЧНА ДОЦІЛЬНІСТЬ – зменшує витрати на лікування

Перелік використаної літератури:

 • 2016 European Guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice. European Heart Journal (2016) 37, 2315–2381.
 • Globe Life Sciences, Wellcome Trust, and World Heart Federation. Cardiovascular polypill: current and evolving landscape for primary and secondary prevention. – 2017.
 • Harvard School of Public Health. The Nutrition Source. – www.hsph.harvard.edu/nutritionsource
 • Athyros VG et al. Curr Med Res Opin. 2002;18:220-228.
 • Antiplatelet Trialists' Collaboration (2002) BMJ 2002;324:7
 • Becerra V. et al. BMJ Open. 2015 May 9;5(5):e007111.
 • Castellano J.M. et al. Int J Cardiol 2015; 201 (S1):S8–S14.
 • The HOPE Study Investigators. N Engl J Med 2000;342:145–53
 • Щорічна доповідь про стан здоров'я населення, санітарно-епідемічну ситуацію та результати діяльності системи охорони здоров'я України. 2015 рік / за ред. Шафранського В.В.; МОЗ України, ДУ «УІСД МОЗ України». – Київ, 2016. – 452 с.
Оценка результатов перехода на терапию многокомпонентными препаратами полипилл: ретроспективный анализ результатов исследований в рамках проекта SPACE Collaboration

Оценка результатов перехода на терапию многокомпонентными препаратами полипилл: ретроспективный анализ результатов исследований в рамках проекта SPACE Collaboration

Препараты для лечения сердечно-сосудистых заболеваний (ССЗ), содержащие несколько ключевых лекарственных средств («полипилл»), в настоящее время доступны в нескольких десятках стран.

Полипилл, артериальная гипертензия и приверженность пациентов лечению: стратегия решения?

Полипилл, артериальная гипертензия и приверженность пациентов лечению: стратегия решения?

Артериальная гипертензия является глобальной медицинской проблемой и одним из основных факторов риска преждевременной смерти и инвалидности, причем фактором предотвратимым.